середу, 17 грудня 2014 р.

відео до твору "Тіні забутих предків" - 3


відео до твору "Тіні забутих предків" - 2


відео до твору "Тіні забутих предків" - 1


Поетичне змалювання невмирущості почуттів головних героїв та їх трагічна доля

Українська література             10 клас                      Наумова Ю.О.
СЛАЙД 1.  Тема.   Поетичне змалювання невмирущості почуттів головних героїв та їх трагічна доля
Мета: аналізувати образи Марічки та Івана, прослідкувати поетичне змалювання їхнього кохання, невмирущості їхніх почуттів та трагічної долі, навчити бачити протиставлення реалій життя внутрішньому світові душевно багатих натур; виховувати кращі людські моральні якості.
Тип уроку: урок засвоєння знань і формування на їх основі вмінь і навичок учнів.
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Слово вчителя. На фоні розкішної карпатської природи, в оточенні живих стихій та чарівних істот зароджується кохання головних персонажів твору – Івана та Марічки.  Історія цього кохання становить основу повісті «Тіні забутих предків».
ІІ. Основний зміст уроку.
1.       Аналіз твору. Запитання до учнів.
1.       Розкажіть про першу зустріч Івана та Марічки. За яких обставин вона сталася і чим завершилася в той же день?
2.       Як розвивалась особистість Івана протягом твору?  Як змінювався його світогляд? Зачитайте уривки з тексту.
3.       Чи зазнав еволюції образ Марічки на сторінках твору?
4.       Що відрізняло Івана та Марічку від інших гуцулів?
5.       Складіть усно характеристику Івана та Марічки, використовуючи 1-2 слова.
6.       Чи причина того, що зустрічі Івана та Марічки проходять в основному в лісі, далеко від людських очей, - лише в тому, що родини героїв ворогують? Чи є інша причина?
7.       Навіщо, на вашу думку, автор вбиває свою героїню? Що він хотів цим сказати?
8.       Чому Іван, на вашу думку, не знайшов щастя у подружньому житті з Палагною?
9.       Охарактеризуйте Палагну.
10.   Чого прагне Іван, ідучи за Марічкою-нявкою, рятуючи її?
2.       Міжпредметні паралелі. СЛАЙД 2,3. 
1.       Слово вчителя. Повість «Тіні забутих предків» має спільні риси з трагедією В. Шекспіра «Ромео та Джульєтта».  Давайте пригадаємо коротко основний зміст трагедії і порівняємо долі закоханих.
      3. Творча робота в групах. СЛАЙД 4. 
·         Скласти фанфік до прочитаного твору на запропоновану тему.
1 група – описати життя Івана та Марічки, якби вони одружилися.
2         група – описати життя Івана й Палагни, якби Іван залишився живим.
ІІІ. Застосування знань, умінь, навичок.
1.       Складання грона «Кохання».
ІV. Підсумки уроку.
1.       Використання обладнання. Перегляд ролику «Притча про Любов і Кохання» СЛАЙД 5-9. 
У звичайній людській душі жили Любов і Кохання.
Вони були схожі, як близнюки, але вели себе чомусь по-різному. Кохання було від природи сліпим, Любов мала стопроцентний зір.
Коли Кохання впритул не помічало недоліків, Любов чудово бачила їх, беззаперечно приймаючи.
Коли Кохання гуляло під місяцем і дарувало квіти, захлинаючись у вирі щасливих емоцій, Любов терпляче чекала самотніми холодними ночами. Коли Кохання розпливалося в компліментах, Любов говорила жорстку правду, лікуючи болем.
Кохання знало безліч ніжних слів, Любов просто вміла дарувати насолоду.
Коли Кохання кричало: „Я не проживу без тебе!”. Любов, тихо помираючи, відпускала на свободу.
Коли Кохання безсило билося в істериці, вимагаючи взаємності, Любов проводила безсонні ночі біля лікарняного ліжка, переборюючи всі труднощі.
Коли Кохання, дивлячись в постаріле зів'яле лице, відвернулося, і, жаліючи себе, розтануло, як сніг, залишивши душу назавжди, Любов залишилась, вдихаючи життя в холодні посинілі губи.
- Я тут безсила, - сказала Смерть, тихо танучи слідом за Коханням.
- Чому ж так відбувається? – запитав молодший Ангел у старшого, зазираючи з цікавістю у сповнену Любов’ю душу.
- Все просто, - відповів Старий Ангел, який на своєму віку бачив мільйони звичайних людських душ.
- Все просто. Коли народилося Кохання – засяяла нова яскрава зірка, даруючи красу і радість всім навколо. Коли народилася Любов – посміхнувся Бог. А посміхається він, повірте, не так часто.

2.       Підсумкова бесіда. Проблемні питання. СЛАЙД 10. 
V. Оцінювання роботи учнів на уроці.

VІ. Домашнє завдання. Написати твір-роздум на тему: «Чи можливе кохання, як у Марічки та Івана, в наш час?». Повторення: оповідання Б. Грінченка. СЛАЙД 11.  

Повість «Тіні забутих предків». Фольклорно-етнографічна основа твору, її романтичний характер

Українська література     10 клас                                 Наумова Ю.О.
Слайд 1.   Тема. Повість «Тіні забутих предків».
Фольклорно-етнографічна основа твору, її романтичний характер
Мета: висвітлити фольклорно-етнографічну основу твору, розвивати в учнів уміння пояснювати символи твору, розкривати пантеїзм світобачення героїв, виражений через побут, звичаї, обряди, з’ясувати роль природи у творі, схарактеризувати мовний колорит повісті; ознайомити учнів із особливостями стилю прози М. Коцюбинського; сформувати в учнів патріотичні почуття.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
·         Знання тексту повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предків» (здійснюється протягом уроку).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1.       Слово вчителя. Слайд 2  
Ø  Наприкінці 1911 року М. Коцюбинський писав: «Дуже був зайнятий своїм оповіданням, але нарешті скінчив. Називається воно «Тіні забутих предків»… Не знаю, чи воно вдалося мені, але коли б я хоч трохи переніс на папір колорит Гуцульщини і запах Карпат, то й з того був би задоволений.» Своє художнє завдання митець виконав блискуче, у чому сьогодні ми й переконаємося.
ІV. Основний зміст уроку.
1.       Слово вчителя. Відомий український фольклорист Володимир Гнатюк декілька років умовляв М.Коцюбинського написати оповідання про гуцулів, надсилав йому зразки фольклорно-етнографічних праць. Улітку 1911 року М.Коцюбинський відвідав село Криворівня, де був свідком і весілля, й поховання (відвідав «посідження» або «грашки» - забави поряд з тілом небіжчика), збирав рослини й розпитував про них у селян, записував всі звичаї та обряди. З того й розпочав написання своєї повісті.  Оскільки твір насичений фольклорними елементами, пропоную згадати  те, що нам відомо про сам фольклор та його жанри.
2.       Бесіда з учнями. Слайд 3 (після відповіді учнів)
1)      Що таке фольклор?  (Фолькло́р (англ. folk-lore, букв. — народна мудрість; народне знання), або традиці́йна наро́дна тво́рчість — художня колективна літературна і музична творча діяльність народу, яка засобами мови зберегла знання про життя і природу, давні культи і вірування, а також відбиток світу думок, уявлень, почуттів і переживань, народнопоетичної фантазії.)
2)      Назвіть відомі вам роди та жанри фольклору. Робота за таблицею. Слайди 4-7 (поступово після відповіді учнів)
Роди
Народний епос — розповідні фольклорні твори
Народна лірика — поетичні фольклорні твори, у яких життя зображується через відтворення думок, почуттів і переживань героїв.
Народна драма — фольклорні твори, в основі яких лежить конфлікт, а сюжет розгортається через поєднання словесних, музичних і сценічних засобів
Народний ліро-епос - фольклорні твори, що містять ознаки як народного епосу, так і народної лірики.
Жанри
загадки
прислів'я та приказки
анекдоти
історичні пісні
балади
казки
легенди
перекази
байки
притчі
народні казки
Трудові пісні
Календарно-обрядові пісні — веснянки, русальські, купальські, жниварські пісні, колядки, щедрівки
Родинно-побутові пісні — колискові, весільні, танцювальні, жартівливі пісні, пісні-голосіння
Соціально-побутові пісні — козацькі, кріпацькі, чумацькі, рекрутські(солдатські), бурлацькі(наймитські), стрілецькі пісні
пісні-ігри
вертеп
весілля
балади
думи
3.       Робота з додатковими джерелами. Перегляд відеофрагментів фільму «Тіні забутих предків» за однойменною повістю М. Коцюбинського.     Перегляд епізодів
4.       Слово вчителя. Сценаристами кінокартини стали Сергій параджанов та іван Чендей.  У 1965 році фільм, у якому головну роль зіграв Іван Миколайчук, отримав нагороду Британської академії, приз у Римі, а на Міжнародному фестивалі в аргентинському місті Мар-дель-Плато завоював найвищу нагороду.  Кінокартина отримала 100 різних міжнародних премій і ввійшла до двадцятки кращих фільмів світу. Слайд 8
5.       Обговорення переглянутого. Зіставлення з твором. Слайд 9  
3)      Пошуково-дослідницька групова робота. Учні дістають завдання за рядами. Слайди 10-12 (поступово після відповіді учнів)
6.        
Жанри фольклору у тексті
·         Дитячі приказки ( «Стій, звідки ти? – З Яворова. – А чия ти? - Ковальова!- Бувай здорова, Ковальова!»)
·         Любовні та побутові коломийки ( Ой прибігла з полонини білая овечка – люблю тебе, файна любко, та й твої словечка…»)
·         Легенди (про створення гір та про ватру)
·         Заговори та замовляння (наприклад, до худоби)
·         Співанки
Обряди, згадувані у повісті
·         Обряд видобування «живого вогню» в полонині
·         Обряд поховання
·         Обряд обходу стоїща для худоби на полонині ватагом із вогнем
·         Обряд ворожіння  Івана та Палагни на Святий вечір
·         Обряд ворожіння Палагни на Теплого Юрія – свято весни
Міфічні істоти, згадувані у творі
·         Бісиця
·         Арідник (злий дух)
·         Лісовики
·         Чугайстир
·         Нявки
·         Голос Cокири
·         Щезник
·         Русалки
·         Відьма
·         Мольфар
·         Душі померлих
7.       Аналіз  порівняльної таблиці казкових Іванів та Івана Палійчука Слайд 13
·         Для творів якого жанру характерне ім'я Іван? Згадайте казки, у яких головним персонажем є саме Іван.
Критерії порівняння
Казкові Івани
Іван Палійчук
Соціальний статус
Мають низький соціальний статус, народжені в селянській родині, у старих людей або у бідної вдовиці (вдівця)
Представник селянського роду, який після смерті батька помітно збіднів.
Становище в сім'ї
Мають старших братів і на їхньому фоні виглядають невигідно.
Був молодшим братом у родині. Іванова мати помічала, що дитина не така, як інші.
Розум, моральні якості
Згодом нерозумний на перший погляд казковий Іван демонструє кмітливість, рішучість, високі моральні якості
З Івана Палійчука теж сформувалася сильна особистість. Він стає добрим хазяїном, усе життя серцем залишається вірним Марічці
Незвичайні здібності
Вміють знаходити спільну мову з чарівними силами та істотами
«Умів знаходити помічне зілля…розумів, про що канькає каня, з чого повстала зозуля…». Бачив міфічних істот, розмовляв з ними.
1.       Словникова робота. Слайд 14
·         Пантеїзм – обожнення природи, її сил та стихій. Пантеїстичне світосприйняття властиве язичництву.
V. Закріплення вивченого.
1. Завдання учням.
·         За підрахунками дослідників, вода у творі згадується 113 разів. Розкажіть, у яких епізодах твору згадується вода і що, на вашу думку, вона символізує.
VІ. Підсумки уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці.
VІІ. Домашнє завдання.  Слайд 15
       1. Виписати із твору діалектизми, розкрити їх значення.
2.       Дібрати цитатний матеріал до характеристики образів Івана та Марічки.

3.       Повторення: різножанрова творчість Б.Грінченка

Способи творення дієслів. Морфологічний розбір дієслова

Українська мова              7 клас                                            __________________20 рік
Учитель   Ю.О. Наумова
Тема. Способи творення дієслів. Морфологічний розбір дієслова
Мета: познайомити учнів із способами творення дієслів; формувати вміння знаходити  дієслова й визначати спосіб їх творення, вправно ними користуватися  при творенні дієслів; доречно використовувати в мовленні дієслова, утворені різними способами; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; виховувати повагу до культурних надбань народу.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Колективна робота з текстом підручника
·         Сторінка 86 – вправа 152 (І, ІІ) – усно
ІІІ. Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу.
1.Робота з підручником.
·         Сторінки 89- «Прочитайте і запам’ятайте!» - коментоване опрацювання теоретичного матеріалу.
·         Сторінка 87 – вправа 154 – таблиця (усно)
·         Сторінки 90 -91 – розбір дієслова як частини мови
2.Робота в парах.
·         Учні мають розповісти одне одному (за партами) прочитані правила з теми уроку
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота з підручником
·         Сторінка 88 – вправа 155 (І – усно, ІІ – письмово, робота біля дошки)
·         Сторінка 88 – вправа 156 – (ІІ – письмово, робота біля дошки)
·         Сторінка 90 – вправа 158 – (ІІ – письмово, робота біля дошки)
2. Творча робота
·         Сторінка 89 – вправа 157 – письмово, самостійно
V. Підсумки уроку. Оцінювання.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
VІ. Домашнє завдання. Параграф 12 (знати правила), завершити творчу роботу



Творення і правопис дієслів наказового способу

Українська мова              7 клас                                            __________________20 рік
Учитель   Ю.О. Наумова
Тема. Творення і правопис дієслів наказового способу
Мета: поглибити знання учнів про способи творення й особливості правопису дієслів наказового способу; формувати вміння правильно визначати спосіб дієслова, розрізняти й доречно використовувати в мовленні дієслова наказового способу; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; виховувати повагу до слова
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІІ. Опрацювання матеріалу уроку.
1.Робота з підручником . Робота з теоретичним матеріалом .
·         Сторінка 79 – «Прочитайте і запам’ятайте!» - теоретичні відомості
ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи. 
 1.Робота з підручником.
·         Сторінка 78 – вправа 140 (І,ІІ,ІІІ) – письмово, робота біля дошки.
2.Дослідження-відновлення. Використання ІКТ
Ø  Відновити прислів’я, розкриваючи дужки і ставлячи дієслова у наказовому способі. Виділити закінчення.
1) (Бути) спокійні, як порося в мішку. 2) (Драти) лико , поки спокійно. 3) Де тин нижчий, там і (перелазити). 4) (Ждати) у моря погоди. 5) (Знати) віл з волом, а кінь – з конем. 6) (Знати) годині ціну, хвилинам  - рахунок.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота з підручником.
·         Сторінка 78 – вправа 141 – усно (І,ІІ)
V. Підсумки уроку. Оцінювання.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
VІ. Домашнє завдання. Параграф 10 (знати правила). Сформулювати і записати у формі спонукальних речень 5-6 порад щодо поважного ставлення до надбань попередніх поколінь. Визначити спосіб ужитих дієслів.